  • Mfr # LP3M-012-048R
  • Zoro # G2584084
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Lens Material
Polycarbonate
Housing Material
Polycarbonate
Flashes per Minute
80
Lamp Life
7,000 hrs
Mounting
(M) 1/2 in NPT w/Locknut
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LP3M-012-048R
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Depth
5 13/16 in
Footprint Diameter
3 1/8 in
Overall Diameter
3-3/8 in
Lead Length
18 in
Overall Height
5-13/16 in
Details
Item
Warning Light
Lens Material
Housing Material
Flashes per Minute
80
Lamp Life
7,000 hrs
Mounting
(M) 1/2 in NPT w/Locknut
Light Output
2.2 Joules
Rating
IP66, NEMA 4X
Lens Design
Dome
Voltage
TRUE
Standards
CE, CSA Certified, cUL Listed, UKCA, UL Listed
Housing Color
Black
Includes
Surface Gasket
Lens Color
Red
Features
Conformal Coated PCBA
Material
NEMA Rating
NEMA 4X
Includes Mounting Hardware
Mounting Hardware Included
Light Intensity
175,000 cd
Light Operating Mode
Strobe
Footprint Shape
Circle
Requires Base
Base Not Required
Control Protocol
Direct Wire
IP Rating
IP66, IP69K
Brightness Selection
Fixed Brightness
Light Color
Red
Lighting Technology
Strobe Tube
Minimum Operating Temperature
-31 Degrees F
Current
0.100 to 0.440 A @ 12 to 48V DC
Mount Style
Surface Mount
Mount Type
1, 2 in MNPT
Maximum Operating Temperature
150 Degrees F
Electrical Connection
Wire Leads
Description
Warning Light, Color Red, Lamp Type Strobe Tube, Flashes per Minute 80, Light Output 2.2 Joules, Lamp Life 7,000 hr, Lens Design Screw-on Dome, Lens Material Polycarbonate, Housing Material Polycarbonate, Mounting (M) 1/2 in NPT w/Locknut, Operating Temp. -31 Degrees to 150 Degrees F, Rating IP66, NEMA 4X, Power Source Wire, Current Drawn 0.10 to 0.44A DC, Height 5 13/16 in, Voltage 12 to 48V DC