  • Mfr # LP6-012-048R
  • Zoro # G2807673
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
12 to 48V DC
Flashes per Minute
65, 95
Housing Material
Polycarbonate
Rating
NEMA 4X
Lens Material
Polycarbonate
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LP6-012-048R
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Diameter
5 in
Overall Depth
3 5, 8 in
Footprint Diameter
5 1/16 in
Overall Height
3-5/8 in
Details
Item
Warning Light
Voltage
12 to 48V DC
Flashes per Minute
65, 95
Housing Material
Rating
NEMA 4X
Lens Material
Mounting
Surface
Light Output
2.2 Joules
Standards
CSA Certified, cUL Listed, UL Listed
Lens Design
Dome
Lamp Life
7,000 hrs
Application
Security, Forklift
Lens Color
Red
Material
NEMA Rating
Requires Base
Base Not Required
Includes Mounting Hardware
Mounting Hardware Included
Control Protocol
Direct Wire
Brightness Selection
Fixed Brightness
Footprint Shape
Circle
Light Operating Mode
Strobe
Lighting Technology
Strobe Tube
Mount Type
Locknut
Mount Style
Surface Mount
Light Color
Red
Maximum Operating Temperature
150 Degrees F
Electrical Connection
Wire Leads
Current
0.440 to 0.100 A
Minimum Operating Temperature
-31 Degrees F
Description
Warning Light, Color Red, Lamp Type Strobe Tube, Flashes per Minute 65, 95, Light Output 2.2 Joules, Lamp Life 7,000 hr, Lens Design Screw-on Dome, Lens Material Polycarbonate, Housing Material Polycarbonate, Mounting Surface, Operating Temp. -31 Degrees to 150 Degrees F, Rating NEMA 4X, Power Source Wire, Current Drawn 0.10 to 0.44A DC, Height 3 5/8 in, Voltage 12 to 48V DC