  • Mfr # 141ST-024A
  • Zoro # G2873035
Key Features
Color
Amber
Includes
Removable Strobe
Height
5 in
Light Output
100,000 Candela
Current Drawn
0.08A
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
141ST-024A
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
5 in
Diameter
5 1/2 in
Overall Diameter
5 1/2 in
Footprint Diameter
Overall Depth
5 1/4 in
Details
Item
Strobe Light
Color
Amber
Includes
Removable Strobe
Light Output
100,000 Candela
Current Drawn
0.08A
Housing Material
Polycarbonate
Power Source
Wire
Mounting
Surface
Lens Design
Fresnel
Flashes per Minute
80
Lamp Life
4,000 hr
Lamp Type
Flash Tube
Lens Material
Polycarbonate
Standards
CSA Certified, cUL Listed, cULus Listed, UL Listed
Voltage
24V DC
Housing Color
Black
Application
Indoor/Outdoor
Lens Color
Rating
NEMA 3R
Input Voltage
24 V DC
Lamp Life (Hours)
4,000 hr.
Material
Operating Temp.
-31 Degrees to 150 Degrees F
Product Type
Strobe Light
Mounting Style
Surface Mount
NEMA Rating
NEMA 3R
Includes Mounting Hardware
No Mounting Hardware
Requires Base
Base Not Required
Footprint Shape
Circle
Brightness Selection
Fixed Brightness
For Location
Indoor, Outdoor
Light Operating Mode
Strobe
Operating Temperature - Minimum
-31 Degrees F
Control Protocol
Direct Wire
Lens Shape
Dome
Lifespan
Operating Current
0.080 A @ 24V DC
Light Intensity
100,000 cd
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Operating Voltage
24V DC
Description
Strobe Light, Color Amber, Lamp Type Flash Tube, Flashes per Minute 80, Light Output 100,000 Candela, Lamp Life 4,000 hr, Lens Design Fresnel, Lens Material Polycarbonate, Housing Material Polycarbonate, Mounting Surface, Power Source Wire, Current Drawn 0.08A, Height 5 in, Voltage 24V DC