  • Mfr # 24XST-024G-MOD
  • Zoro # G4870247
Key Features
Lamp Type
Strobe Tube
Power Source
Wire
Lamp Life
10,000 hr
Lens Material
Glass
Flashes per Minute
60
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
24XST-024G-MOD
Height
11 3/8 in
Overall Diameter
8 13/16 in
Depth
Width
Diameter
Footprint Diameter
Overall Depth
Details
Item
Strobe Light
Color
Green
Lamp Type
Strobe Tube
Power Source
Wire
Lamp Life
10,000 hr
Lens Material
Glass
Flashes per Minute
60
Housing Material
Cast Aluminum
Standards
CSFM Approved, cUL Listed, cULus Listed, Marine Rated, UL Listed
Features
Copper-Free Housing, Current In-Rush Limiting PCB Design, Explosion Resistant
Voltage
24V DC
Operating Temp.
-67 Degrees to 150 Degrees F
Lens Design
Fresnel
Mounting
Surface
Current Drawn
0.63A DC
Green Environmental Attribute
Does Not Contain Methylene Chloride
Light Output
30 Candela
Rating
IP66, Marine, NEMA 4X
For Use With
Security, Oil Rig, Refinery, Chemical Plant, Mine
Product Type
Strobe Light
Audible Alarm Type
Visual
NEMA Rating
NEMA 4X
Lens Color
Green
Light Operating Mode
Strobe
Footprint Shape
Circle
Lifespan
Control Protocol
Direct Wire
Mounting Style
Surface Mount
Operating Temperature - Minimum
-67 Degrees F
Operating Current
0.710 A @ 24V DC
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Includes Mounting Hardware
No Mounting Hardware
IP Rating
IP66, IP69K
Housing Color
Black
Lens Shape
Dome
Requires Base
Base Required
Light Intensity
280 cd
Brightness Selection
Fixed Brightness
For Hazardous Location
Class I, Division 1, Class I, Division 2, Class II, Division 1
Operating Voltage
24V DC
Description
Strobe Light, Color Green, Lamp Type Strobe Tube, Flashes per Minute 60, Light Output 30 Candela, Lamp Life 10,000 hr, Lens Design Fresnel, Lens Material Glass, Housing Material Cast Aluminum, Mounting Surface, Operating Temp. -67 Degrees to 150 Degrees F, Rating IP66, Marine, NEMA 4X, Power Source Wire, Current Drawn 0.63A DC, Width 8 53/64 in, Depth 8 53/64 in, Height 11 3/8 in, Voltage 24V DC