  • Mfr # G-STR-024-D-G
  • Zoro # G5578021
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Lamp Type
Xenon
Power Source
Wire
Lamp Life
10,000 hr
Lens Material
Polycarbonate
Flashes per Minute
60
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
G-STR-024-D-G
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
8 61/64 in
Depth
5 15/64 in
Width
Overall Length
Overall Width
Footprint Length
5 1/4 in
Overall Depth
Footprint Width
5 1/4 in
Details
Item
Strobe Light
Color
Green
Lamp Type
Xenon
Power Source
Wire
Lamp Life
10,000 hr
Lens Material
Polycarbonate
Flashes per Minute
60
Housing Material
Glass Reinforced Polyester
Standards
Features
Corrosion Resistant, M20 Entries Standard
Voltage
24V DC
Light Output
21 Joules
Rating
IP66
Mounting
Surface
Lens Design
Fresnel
Includes
Dome Guard
Current Drawn
1.50A DC
Operating Temp.
-58 Degrees to 158 Degrees F
For Use With
Signaling System, Marine, Security, Control Panel, Industrial
Product Type
Strobe Light
Audible Alarm Type
Visual
Connection Type
TermiN/Al Block
NEMA Rating
NEMA 4X
Light Source
IP Rating
IP66, IP67, IP69K
Requires Base
Base Not Required
Lifespan
Operating Current
0.830 A @ 24V DC
Footprint Shape
Square
Light Operating Mode
Strobe
Includes Mounting Hardware
Mounting Hardware Included
Mounting Style
Surface Mount
Brightness Selection
Fixed Brightness
Control Protocol
User Operated
Light Intensity
500 cd
Lens Color
Green
For Hazardous Location
Class I, Division 2, Class II, Division 2
Housing Color
Black
Mounting Mechanism
Screw
Lens Shape
Dome
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-67 Degrees F
Operating Voltage
24V DC
Description
Strobe Light, Color Green, Lamp Type Xenon, Flashes per Minute 60, Light Output 21 Joules, Lamp Life 10,000 hr, Lens Design Fresnel, Lens Material Polycarbonate, Housing Material Glass Reinforced Polyester, Mounting Surface, Operating Temp. -58 Degrees to 158 Degrees F, Rating IP66, Power Source Wire, Current Drawn 1.50A DC, Width 5 15/64 in, Depth 5 15/64 in, Height 8 61/64 in