  • Mfr # 24XST-024M-MOD
  • Zoro # G4793813
Key Features
Lamp Type
Strobe Tube
Power Source
Wire
Lamp Life
10,000 hr
Lens Material
Glass
Flashes per Minute
60
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
24XST-024M-MOD
Height
11 3/8 in
Overall Diameter
8 13/16 in
Depth
Width
Diameter
Overall Depth
Footprint Diameter
Details
Item
Strobe Light
Color
Magenta
Lamp Type
Strobe Tube
Power Source
Wire
Lamp Life
10,000 hr
Lens Material
Glass
Flashes per Minute
60
Housing Material
Cast Aluminum
Standards
CSFM Approved, cUL Listed, cULus Listed, Marine Rated, UL Listed
Features
Copper-Free Housing, Current In-Rush Limiting PCB Design, Explosion Resistant
Voltage
24V DC
Lens Design
Fresnel
Green Environmental Attribute
Does Not Contain Methylene Chloride
Operating Temp.
-67 Degrees to 150 Degrees F
Rating
IP66, Marine, NEMA 4X
Mounting
Surface
Current Drawn
0.63A DC
Light Output
30 Candela
For Use With
Security, Refinery, Mine, Oil Rig, Chemical Plant
Product Type
Strobe Light
Audible Alarm Type
Visual
NEMA Rating
NEMA 4X
Lens Color
Magenta
Footprint Shape
Circle
Includes Mounting Hardware
No Mounting Hardware
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Control Protocol
Direct Wire
For Hazardous Location
Class I, Division 1, Class I, Division 2, Class II, Division 1
Requires Base
Base Required
Operating Temperature - Minimum
-67 Degrees F
Lifespan
Operating Current
0.710 A @ 24V DC
IP Rating
IP66, IP69K
Light Operating Mode
Strobe
Light Intensity
280 cd
Lens Shape
Dome
Mounting Style
Surface Mount
Brightness Selection
Fixed Brightness
Housing Color
Black
Operating Voltage
24V DC
Description
Strobe Light, Color Magenta, Lamp Type Strobe Tube, Flashes per Minute 60, Light Output 30 Candela, Lamp Life 10,000 hr, Lens Design Fresnel, Lens Material Glass, Housing Material Cast Aluminum, Mounting Surface, Operating Temp. -67 Degrees to 150 Degrees F, Rating IP66, Marine, NEMA 4X, Power Source Wire, Current Drawn 0.63A DC, Width 8 53/64 in, Depth 8 53/64 in, Height 11 3/8 in, Voltage 24V DC