  • Mfr # LP3ML-024R
  • Zoro # G1963613
Key Features
Lamp Type
Steady Burn LED
Power Source
Wire
Lamp Life
100,000 hr
Lens Material
Polycarbonate
Height
5 13/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LP3ML-024R
Dimensions
Height
3 1/8 in
Depth
5 7/8 in
Diameter
3 5/8 in
Warning Light
Color
Red
Lamp Type
Steady Burn LED
Power Source
Wire
Lamp Life
100,000 hr
Features
PLC Compatible, Screw-On Lens
Voltage
24V DC
Includes
Gasket
Rating
IP66, NEMA 4X
Current Drawn
0.08A DC
Operating Temp.
-31 Degrees to 150 Degrees F
Lens Design
Fresnel
Light Output
2.2 Joules
Mounting
(M) 1/2 in NPT
Product Type
NEMA 4X
Lifespan
Light Operating Mode
Steady
Footprint Shape
Circle
Vibration
No Vibration
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Lens Shape
Dome
For Location
Indoor, Outdoor
Lens Color
Red
Black
Operating Current
0.150 A @ 24V DC
Includes Mounting Hardware
Mounting Hardware Included
Mounting Style
Fixed Brightness
Mounting Mechanism
1/2 in MNPT
IP Rating
IP55, IP66, IP69K
Light Source
LED
Operating Temperature - Minimum
-31 Degrees F
Operating Voltage
24V DC
Description
Warning Light, Color Red, Lamp Type Steady Burn LED, Flashes per Minute Not Applicable, Light Output 2.2 Joules, Lamp Life 100,000 hr, Lens Design Fresnel, Lens Material Polycarbonate, Housing Material Polycarbonate, Mounting (M) 1/2 in NPT, Operating Temp. -31 Degrees to 150 Degrees F, Rating IP66, NEMA 4X, Power Source Wire, Current Drawn 0.08A DC, Depth 5 7/8 in, Height 5 13/16 in, Voltage 24V DC