  • Mfr # BPGM60W927CAFIL/2
  • Zoro # G006284074
Key Features
Voltage
120V AC
Watts
5.5 W
Bulb Shape
G16-1/2
Bulb Housing
Glass
Color Temperature
2700K
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BPGM60W927CAFIL/2
Country of Origin
China
Dimensions
Length
3 1/3 in
Bulb Dia.
2 in
Bulb Manufacturers Warranty Length
3 yr
Overall Length
3 1/3 in
Details
Item
Compact LED Bulb
Voltage
120V AC
Watts
5.5 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
Bulb Housing
Glass
Color Temperature
2700K
Dimmable
Yes
Lumens
500 lm
Rated Life
15,000 hr
Light Technology
LED
Shatter-Resistant
No
Rough Service
No
Standards
CEC Compliant, RoHS Compliant
Light Color
White
Color Rendering Index
90
Wattage Equivalency
60W INC
Features
Bulb Finish
Frosted
Bulb Minimum Starting Temperature
-13 Degrees F
Green Certification or Other Recognition
UL Energy Efficiency Certified
Compliance Type
CEC Title 20
For Enclosed Fixtures
Yes
For Use With
Ceiling Fans, Lanterns
Lumen Selectable
Color Selectable
UL 1993 Environmental Rating
Damp Location
Incandescent Wattage Equivalency
60 W