  • Mfr # OM40/950CA10K/4
  • Zoro # G8183116
Key Features
Voltage
120V AC
Watts
5 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
A19
Bulb Housing
Plastic
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
OM40/950CA10K/4
Country of Origin
China
Dimensions
Bulb Manufacturers Warranty Length
3 yr
Bulb Dia.
2 3/8 in
Overall Length
4 1/3 in
Length
4 1/3 in
Details
Item
Compact LED Bulb
Voltage
120V AC
Watts
5 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
A19
Bulb Housing
Plastic
Color Temperature
5000K
Dimmable
No
Lumens
450 lm
Rated Life
11,000 hr
Light Technology
LED
Wattage Equivalency
40W INC
Light Distribution
Omnidirectional
Bulb Beam Angle
300 Degrees
Indoor/Outdoor Usage
Indoor Only
Bulb Primary Application
General Purpose
Shatter-Resistant
No
Bulb Designation
OM40/950CA10K/4
Rough Service
Bulb Start Type
Instant
Color Rendering Index
90
High Output
Light Color
White
Trade Number
OM40/950CA10K/4
Standards
RoHS Compliant
For Enclosed Fixtures
Yes
Bulb Minimum Starting Temperature
-13 Degrees F
Bulb Finish
Frosted
CA Title 20 Compliant
Yes
Compliance Type
CA Title 20
Series
Feit Electric
Dimming Type
No Dimming
Lighting Certification
Unrated
Dimming Method
No Dimming
Color Selectable
Incandescent Wattage Equivalency
40 W