  • Mfr # F13DBX23/835/ECO
  • Zoro # G1787536
Watts
13 W
Bulb Base Type
2-Pin (GX23-2)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
F13DBX23/835/ECO
Overall Length
4 3/4 in
Nominal Length
4.7 in
Watts
13 W
Bulb Base Type
2-Pin (GX23-2)
Color Temperature
3500K
Lumens
810 lm
Rated Life
12,000 hr
Bulb Start Type
Preheat
Bulb Designation
F13DBX23/835/ECO
Light Appearance
3000 to 3999K, Warm White
Bulb Minimum Starting Temperature
25 Degrees F
Incandescent Wattage Equivalency
60 W
Description
Compact Fluorescent Bulb, Bulb Base Type 2-Pin (GX23-2), Bulb Finish Frosted, Trade Number F13DBX23/835/ECO, Bulb Shape T4, Color Rendering Index 82, Color Temperature 3500K, Incandescent Wattage Equivalency 60 W, Lumens 810 lm, Bulb Housing Glass/Metal, Light Technology Fluorescent, Shatter-Resistant No, Voltage Ballast Dependent, Watts 13 W, Bulb Beam Angle Not Applicable, Three-Way No, Rough Service No, Dimmable No, Bulb Power Source Plug and Play, Light Color White