  • Mfr # IT3003-120
  • Zoro # G0506759
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cable Length
30 ft.
Max. Circuit Length
50 ft.
Heater Voltage
120VAC
Watts per Cable @ 40F
90
Standards
UL758
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
IT3003-120
Country of Origin
United States
Dimensions
Cable Length
30 ft.
Max. Circuit Length
50 ft.
Length
Details
Item
Heating Cables
Heater Voltage
120VAC
Watts per Cable @ 40F
90
Standards
UL758
Amps per Cable @ 40F
0.7
Watts On Plastic
Includes
Cable only
Number of Conductors
2
Watts On Metal
For Use With
Apparatus, Aquariums, Batteries, Biospheres, Chemicals, Equipment, Fluids, Tools
Features
Automatically Adjust Heat Output, Cable Only
Watts per Foot @ 40F
3
Amps per Foot @ 40F
0.025
Voltage
120 V
Amps
0.7 A
Wattage
Heating Device Type
Cord
Description
Heating Cables, Voltage 120 V, Wattage 90, Amps 0.7 A, Length 30 ft, Features Automatically Adjust Heat Output, Cable Only, Standards UL758