  • Mfr # NX25-DDCNB-AA
  • Zoro # G2109097
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
12 to 24V DC
Application
Agriculture; Barrel Mounting; Construction; Stationary Installations; Tank
HP
1/3
Housing Material
Cast Iron
GPM
25 gpm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
NX25-DDCNB-AA
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
1-1/4 in FNPT
Overall Height
9 1/2 in
Hose Length
18 ft
Overall Width
13 in
Outlet Size
1 in FNPT
Hose Dia.
1 in
Manufacturers Warranty Length
2 yr
Overall Length
10 in
Pump Mount Size
2 in
Power Cord Length
20 ft
Cord Length
20 ft
For Container Size
5,000 gal
Hose Outside Dia.
1 in
Details
Voltage
12 to 24V DC
Application
HP
1/3
Housing Material
Cast Iron
GPM
25 gpm
Seal Material
Buna-N
RPM
3500/400
Pump Design
Rotary Vane
Self-Priming
Yes
Seal Type
Mechanical
Max. Viscosity
200 SUS
Item
Fuel Transfer Pump
Duty Cycle
Continuous
Standards
ATEX , CE, cUL, IECEX
Features
Nozzle Material
Buna-N
Bearing Type
Ball
Pressure Range
0 to 21 psi
Nozzle Type
Automatic
Compatible Fluids
Biodiesel Blends Up to B20, Diesel Fuel, Gasohol Up to E15, Gasoline, Kerosene, Mineral Spirits
Metered
No
Includes
Cable, Discharge Hose, Nozzle
For Use With
Bypass Valve
Yes
Transfer Pump Application
Agency Compliance
ATEX, CE, cULus, IECEx
Housing Material - Pumps
Max. Head - Pumps
48 ft
Motor RPM
8.75 RPM
Max. Flow Rate
Nozzle Fluid Compatibility
Diesel
Compatible Chemicals
Biodiesel, Diesel, Gasohol, Gasoline, Kerosene, Mineral Spirits
Rated Voltage
24V DC
Max. Head Pressure
25 psi
Mount Type
Bung
Motor HP
1/3 hp
Full Load Amps
30.0 A
Nozzle Operation
Automatic
Includes Discharge Hose
Max. Outlet Pressure
21 psi
Includes Nozzle
For Media Type
Description
Electric Drum Pump, Max. Head Pressure 25 psi, Max. Outlet Pressure 21 psi, For Use With Biodiesel Blends Up to B20, Diesel Fuel, Gasohol Up to E15, Gasoline, Kerosene, Mineral Spirits, Rated Voltage 24 V DC, Plug Type Not Applicable, Pump Connection ID 1 in, Suction Tube OD Not Applicable, Hose Length 18 ft, Suction Tube Length Not Applicable, Cord Length 20 ft, Includes Bung Adapter Yes, Nozzle Operation Automatic, Power Source Corded Electric, Variable Speed No, Includes Discharge Hose Yes