  • Mfr # PCHT185-101
  • Zoro # G9008159
/ea
Key Features
Color
Navy Fabric/Silver Vein Frame
Style
Stacking Church Chair
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PCHT185-101
Country of Origin
China
Details
Color
Navy Fabric/Silver Vein Frame
Style
Stacking Church Chair
Description
The Navy Molded Foam Church Chair - 18.5 in. Wide with Silver Vein Frame provides a durable seating solution for your fellowship hall or convention center. This comfortably padded stack chair not only satisfies seating in Churches, but work well in hotel lobbies, banquet halls and conference facilities. Keep all guests engaged with the 3" thick foam padding containing zero fillers. Integrated ganging devices connect chairs together for uniform row seating. This padded chair was built to last with a 800 lb. weight capacity, 16 gauge steel frame and T-Nut construction with a metal on metal connection that's more durable than traditional wood screws. These beautifully crafted chairs go from the truck to your Sanctuary, as they don't require any assembly. Save your staff time and frustration with the purchase of these ready-to-use Stackable Church Chairs.