BC20M400AO FLEX-HONE, 0.787" (20mm) bore, 8" OAL, 400 Grit, Aluminum Oxide (AO)
  • Mfr # BC20M400AO
  • Zoro # G9932721
Abrasive Material
Aluminum Oxide
Overall Length
8 in
Abrasive Length
2 1/2 in
Operating Speed - Maximum
1,000 RPM
End Marking Color
Yellow
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BC20M400AO
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
8 in
Abrasive Length
2 1/2 in
Stem Diameter
0.19 in
Compatible Bore Diameter - Maximum
20 mm
Compatible Bore Diameter - Minimum
20 mm
Details
Item
Flexible Cylinder Hone
Grit
400
Abrasive Material
Aluminum Oxide
Operating Speed - Maximum
1,000 RPM
End Marking Color
Yellow
Stem Marking Color
Black
Primary Material Application
Stainless Steel
Compatible Tool Type
Brake Cylinder, Wheel Cylinder
Description
Flexible Cylinder Hone, Compatible Bore Diameter - Maximum 20 mm, Compatible Firearm Caliber Not Applicable, Stem Diameter 0.19 in, Abrasive Length 2 1/2 in, Overall Length 8 in, Abrasive Material Aluminum Oxide, Grit 400, Compatible Tool Type Brake Cylinder, Wheel Cylinder, Operating Speed - Maximum 1,000 RPM, Primary Material Application Stainless Steel, Compatible Bore Diameter - Minimum 20 mm, End Marking Color Yellow, Stem Marking Color Black