  • Mfr # FLK-8.5MM/1.2M Probe
  • Zoro # G6610602
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Features
1.2m Length, 8.5mm dia., Forward and Side View In-One
For Use With
DS703, DS701
Includes
Carrying Case
Manufacturers Warranty Length
2 yr
Maximum Focus Distance
4.4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
FLK-8.5MM/1.2M Probe
Country of Origin
China
Dimensions
Manufacturers Warranty Length
2 yr
Manufacturer Warranty Length
Shaft Diameter
0.33 in
Camera Diameter
8.5 mm
Shaft Length
3 7/8 ft
Details
Item
Videoscope Probe
Features
For Use With
DS703, DS701
Includes
Carrying Case
Maximum Focus Distance
4.4 in
Camera Pixel Resolution
1280 x 720
Field of View
75 Degrees
Compatible with Brand
Fluke
Minimum Focus Distance
1.4 in
Compatible with Series
DS703 FC
Description
Videoscope Probe, Compatible with Manufacturer Model Number DS701, DS703, Compatible with Series DS703 FC, Compatible with Brand Fluke, Shaft Length 3 7/8 ft, Shaft Diameter 0.33 in, Field of View 75 Degrees , Camera Pixel Resolution 1280 x 720, Minimum Focus Distance 1.4 in, Maximum Focus Distance 4.4 in, Features 1.2m Length, 8.5mm dia., Forward and Side View In-One, Includes Carrying Case, Camera Diameter 8.5 mm, Manufacturer Warranty Length 2 yr