  • Mfr # FLUKE-190-102-III
  • Zoro # G802016114
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Includes
Features
10,000 Points per Trace Waveform Capture (Scope Mode), 4 Independently Floating Isolated Inputs Up to 1000V, 999 Count DMM (2-ch Models: Insulated 5,000 Counts DMM Built-In), Automatic Capture and Replay of 100 Screens, Connect-and-View(TM) Triggering, Frequency Spectrum Analysis Using FFT-Analysis, ScopeRecord(TM) Roll Mode, TrendPlot(TM) Paperless Recorder Mode with Deep Memory, Up to 5 GS/s High-Speed Sampling
Display
Full Color LCD
Channels
2
Triggering Mode
Auto
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FLUKE-190-102-III
Country of Origin
Romania
Dimensions
Bandwidth (MHz)
100 MHz
Manufacturers Warranty Length
1 yr (Battery and Accessories), 3 yr (Main Instrument)
Max. Record Length
10k/ Channel
Memory Depth
30,000 Data Points Per Channel
Display Screen Width
3.5 in
Bandwidth
100 MHz
Display Screen Length
5.2 in
Details
Item
Digital Oscilloscope
Includes
Features
Display
Full Color LCD
Channels
2
Triggering Mode
Auto
Input Sensitivity
With 10:1 Probe, 20 mV to 1000 V/div_x000B; With 100:1 Probe, 200 mV to 10 kV/div _x000B; Direct (1:1), 2 mV to 100 V/div
True RMS
Yes
Real Time Clock
Battery Life
Up to 3 hr
Sampling Rate
125 MS/s
Glitch Capture
Yes
Waveform / Measurement Stored
Two Multiple Input ScopeRecord Waveforms Can Be Saved Internally for Later Recall And Analysis
Power Source
Battery
Safety Rating
CAT III 1000V/CAT IV 600V
FFT Analysis
Calibration Certificate
Persistence
Off, Short, Medium, Long, Infinite and Envelope Mode
Battery Type
Rechargeable Li-Ion
Max./Min. Sweep Speed
5 nsec/div to 4 sec/div
Interface
USB
AC Voltage Measurement - Minimum
500 mV AC
CAT Safety Rating
CAT III 1000V, CAT IV 600V
Digital Display Screen Type
LCD
Standards
EN 61010-1, IEC 61010-2-030: CAT IV 600V/CAT III 1000V
Battery Run Time
3.5 hr
Input Sensitivity - Maximum
100 V/div
Calibration Certificate Type
Not Certified
DC Voltage Measurement - Maximum
1,100 V DC
Body Style
Handheld
AC Voltage Measurement Resolution
100 mV
Time Base - Minimum
5 nsec/div
Number of Channels
DC Voltage Measurement - Minimum
500 mV DC
AC Voltage Measurement - Maximum
1,100 V AC
Basic DC Voltage Accuracy
+/-(0.50% +6 Counts)
Includes Batteries
Batteries Included
IP Rating
IP51
Battery Chemistry
Lithium Ion
Basic AC Voltage Accuracy
+/-(1% +10 Counts)
Input Sensitivity - Minimum
100 V/div
AC Magnitude Calculation
True RMS
Time Base - Maximum
4 sec/div
Channel Source Isolation
Fully Isolated
Description
Digital Oscilloscope, Bandwidth (MHz) 100 MHz, 2 Channels, Full Color LCD Display, True RMS Yes, Sampling Rate 125 MS/s, 5 nsec/div to 4 sec/div Max./Min. Sweep Speed, Two Multiple Input ScopeRecord Waveforms Can Be Saved Internally for Later Recall And Analysis Waveform / Measurement Stored, Max. Record Length 10k/ Channel, FFT Analysis Yes, Real Time Clock Yes, Provides Date and Time Stamp Information for ScopeRecord, for 100 Screen Replay Sequences and for TrendPlot Recordings