  • Mfr # 9190A-DW-P-156
  • Zoro # G8016687
RS-232, USB Cable
Loop Supply Voltage
24V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
9190A-DW-P-156
Overall Height
18.81 in
Well Depth
6.31 in
Overall Width
8 in
Overall Depth
14.91 in
Overall Dimensions
18 13/16 in H x 8 in W x 14 29/32 in D
For Stem Diameter
(2) 3 mm, (2) 4 mm, (2), 6 mm
Well Diameter
1.19 in
RS-232, USB Cable
Loop Supply Voltage
24V DC
Accuracy
+/-0.2 Degrees C Full Range
RTD Type
4 Wire, 3 Wire, 2 Wire
Application
RTD Temperature Range
yes
Thermocouple Type
C, E, J, K, L, M, N, R, S, T, U
Agency Compliance
EU Directives, CSA, Australian EMC Requirements
Thermocouple Temperature Range
Max. Loop Current
4 to 20mA
Power Source
Plug-In
RTD Temperature Range F
-139 Degrees to 284 Degrees F
Reference Junction Temperature Characteristics
+/- 0.35 Degrees C Accuracy at Ambient Temperature of 13 Degrees to 33 Degrees C
+/-0.015 Degrees C
Sensor Type
RTD, Thermocouple
Power Source Details
100 to 115V, 200 to 230V
Typical Cooling Time
Thermocouple Temperature Range F
-139 Degrees to 284 Degrees F
Temperature Range
For RTD Type
2-Wire, 3-Wire, 4-Wire, Ni-120, PT-100 (385), PT-100 (3926), PT-100 (JIS)
For Thermocouple Type
Type C, Type E, Type J, Type K, Type L, Type M, Type N, Type R, Type S, Type T, Type U
Calibrator Weight
35 lb
Thermocouple Temperature Range C
-95 Degrees to 140 Degrees C
RTD Temperature Range C
-95 Degrees to 140 Degrees C
Thermocouple Temperature Accuracy Characteristics
Calibrator Accuracy
+/-0.2 Degrees C
Thermocouple mV Characteristics
0.025% + 0.01 mV at -10 to 75 mV
Reference Input Temperature Characteristics
Resistance Sensing Current Characteristics
0.02% at 0.002 mA; Cal 4-22 mA, Spec 4-24 mA
Current mA Characteristics
0.02% + 0.002 mA Accuracy/4 to 22 mA, 4 to 24 mA Range
Reference Input Resistance Characteristics
+/--0.0025 ohm Accuracy (0 to 42 ohm), +/-60 ppm of Reading Accuracy (42 to 400 ohm)
Brand and Series
Fluke 9190A
Single Well
4-Wire Device Resistance Characteristics
Range: 0 to 400 ohms/Accuracy: +/-0.0025 ohms (0 to 42 ohms), +/-60 ppm of Reading (42 to 400 ohms)
Temperature Accuracy
Description
Drywell, Field Metrology Well, Fluke 9190A, -139 Degrees to 284 Degrees F/-95 Degrees to 140 Degrees C, Interface RS-232, USB Cable, Number of Set Points Variable, 18 13/16 in H x 8 in W x 14 29/32 in D