  • Mfr # FLK2AC/90-1000C
  • Zoro # G1844333
/ea
Key Features
Voltage Range
90 to 1000V AC
Indication
Visual
Battery Type
AAA
Safety Rating
CAT IV 1000V
Length
5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
FLK2AC/90-1000C
Country of Origin
Malaysia
Dimensions
Length
5 in
Manufacturers Warranty Length
2 yr
Manufacturer Warranty Length
2 yr
Tool Length
5 in
Battery Size
AAA
Details
Item
Voltage Detector
Voltage Range
90 to 1000V AC
Indication
Visual
Battery Type
Safety Rating
CAT IV 1000V
Special Features
Always On, Battery Check
Includes
Batteries, Instructions
Features
Standards
Non-Contact
Yes
Minimum Operating Temperature
-14 Degrees F
Minimum AC Voltage Measured
90 V
Testing Functions
AC Voltage
Battery Chemistry
Alkaline
Alert Type
Light
Display Type
No Display
Display Screen Type
No Display
Tester Type
Voltage Detector/Tester
Test Connection Type
Probe Tip
Maximum Operating Temperature
122 Degrees F
Built-In Flashlight
No
Includes Batteries
Yes
Power Source
Battery
Number of Batteries Required
1
CAT Safety Rating
CAT IV 1000V
Maximum AC Voltage Measured
1,000 V
Maximum Operating Temperature
122 Degrees F
Description
Voltage Detector, Alert Type Light, Built-In Flashlight No, CAT Safety Rating CAT IV 1000V, Cable Length Not Applicable, Display Type No Display, Maximum AC Voltage Measured 1,000 V, Maximum DC Voltage Measured Not Applicable, Non-Contact Yes, Test Connection Type Probe Tip, Testing Functions AC Voltage, Features Innovative 'Battery Check' Ensures Battery is in Good Condition, Integrated Clip Design, Optimized for Pocket Storage, Non-Contact Voltage Detection, Power Source Battery