  • Mfr # FBBHSCAPS142034P100
  • Zoro # G0255720
Key Features
Button Head
Hex Drive
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
NL-19
Drive Size
5/32 in
Tensile Strength
100,000 psi
Standards
ASME B18.3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FBBHSCAPS142034P100
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Thread Size
1/4"-20
Screw Length
3/4 in
Drive Size
5/32 in
Head Height
0.132 in
Thread Length
3/4 in
Min. Thread Length
Head Diameter
0.437 in
Minimum Thread Length
Head Dia.
0.437 in
Length
Dia./Thread Size
1/4"-20
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
NL-19
Head Type
Button
Drive Type
Hex
Tensile Strength
100,000 psi
Standards
ASME B18.3
System of Measurement
Inch
Self-Locking Element
No
Thread Style
Fully Threaded
Fastener Thread Type
UNC (Coarse)
Thread Direction
Right Hand
Rockwell Hardness
B80 to C32
Temp. Range
-65 Degrees F to 300 Degrees F
Thread Type
Coarse
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Material Grade/Class
18-8
Dimensional Standards
Pack Size
Small Pack
Material Quality Standards
ASTM F879
Maximum Temperature
300 Degrees F
Minimum Temperature
-65 Degrees F
Material Grade
18-8
Fastener Finish
Advanced Corrosion Resistance
Fastener Industry Standards
ASME B18.3, ASTM F879
Screw Head Type
Button
Min. Tensile Strength
100,000 psi
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Basic Material
Stainless Steel
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Button, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 5/32 in, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish NL-19, Thread Size 1/4 In.-20, Minimum Thread Length 3/4 in, Fastener Length 3/4 in, Head Height 0.132 in, Head Diameter 0.437 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable