  • Mfr # FB3LKWM12P50
  • Zoro # G8480565
Key Features
Material
316 Stainless Steel
Finish
NL-19
Outside Diameter
24.1 mm
Minimum Thickness
2.50 mm
Maximum Thickness
2.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FB3LKWM12P50
Country of Origin
United States
Dimensions
For Screw Size
M12
Outside Diameter
24.1 mm
Minimum Thickness
2.50 mm
Maximum Thickness
2.5 mm
Inside Diameter
12.2 mm
Section Width - Minimum
21.1 mm
Bearing Width - Minimum
21.1 mm
Minimum Inside Diameter
12.2 mm
Inside Diameter - Maximum
12.2 mm
Outside Diameter - Maximum
24.1 mm
Details
Item
Split Lock Washer
Material
316 Stainless Steel
Finish
NL-19
Standards
ANSI B18.21.1
System of Measurement
Metric
Material Grade/Class
A4
Thickness Tolerance
+/-0.2 mm
Application
Fastening, Metalworking
Color
Silver
Rockwell Hardness
C35
Pack Size
Small Pack
Lock Washer Type
Split Lock
For Use With
Machine Screws and Nuts
Dimensional Standards
ANSI B18.21.1
Washer Type
Regular
X-Ray Detectable
X-Ray Detectable
Hardness
35 HRC
FDA Approved
FDA Approved
MIL-SPEC Standards
DIN 127.A
Type
Split Lock Washer
Metal Detectable
Metal Detectable
Description
Split Lock Washer, Standard, 316 Stainless Steel, Finish NL-19(r), Fits Bolt Sizes M12, M12, Inside Dia. 12.2mm, Outside Dia. 24.1mm, Thickness 2.50mm, Thickness Tolerance +/-0.2mm, Color Silver, Rockwell Hardness C35, Metalworking, Fastening, For Use With Machine Screws and Nuts, Meets/Exceeds ANSI B18.21.1, Package Quantity 50