  • Mfr # FRN0011G2S-2GU
  • Zoro # G4728963
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max. HP
3 hp
Input Voltage
230V AC
Output Voltage
240V AC
Input Phase AC
Three
Enclosure
Open
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FRN0011G2S-2GU
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Height
10.24 in
Width
5.91 in
Depth
5.71 in
Overall Depth
5 3/4 in
Overall Width
5 7/8 in
Overall Height
10 1/4 in
Details
Item
Multifunctional Inverter
Max. HP
3 hp
Input Voltage
230V AC
Output Voltage
240V AC
Input Phase AC
Three
Enclosure
Open
Max. Output Amps
11 A
Output Phase AC
With Bypass / No Bypass
No Bypass
With Line Contactor / No Line Contactor
No Line Contactor
Digital Readout
Motor Speed; Output Current; Output Frequency; Output Voltage
For Use With
General Purpose and Inverter Duty 3-Phase Motors
Adjustable Deceleration Time
0 to 6,000 sec
Torque @ 1 Hz
200 %
Standards
C22.2 No.14, EN61800-5-1:2007, UL 508C
Key Pad Lockout
Stop Key
Adjustable Acceleration Time
0 to 6,000 sec
Control Method
Keypad
Control Type
Keypad
Output Frequency Range
0 to 500 Hz
Starting Torque
200%
Displays
LCD/LED Keypad
Dynamic Braking
Yes
Accepts Input Control Signal
4 to 20mA and Digital, 5V DC, Analog 0-10V DC
Display Type
LCD/LED
Start/Stop Control
Manual
Protection
Overload Prevention Control
Input Frequency
50/60 Hz
Maximum Output Current
11 A
Input Type
Analog
Enclosure Rating
IP20
Series
FRN
Input Voltage Range
200 to 240V AC
Output Voltage Range
200V AC to 240V AC
Application
Mechanical Braking Control, Positioning Control
Maximum Output Power
Torque Application
Constant Torque, Variable Torque
Output Type
Digital
Ethernet Port Included
Yes
Style
Compact/Heat Sink
Brake Chopper Included
No
Color
Blue
Number of Inputs
(3) Analog (11) Digital
Number of Outputs
(27) Analog, (6) Digital
Description
High Performance Multifunctional Inverter, Input Voltage 230V AC, Input Phase AC Three, Input Frequency 50/60 Hz, Maximum Output Power 3 hp, Maximum Output Current 11 A, Output Voltage 240V AC, Output Phase AC Three, Output Frequency Range 0 to 500 Hz, Enclosure Rating IP20