  • Mfr # WHCC-1M1UNV260P-100L
  • Zoro # G714802928
/ea
Key Features
Environmental Rating
Damp Location
Length
5 11/16 in
Width
2 5/8 in
Height
1 7/16 in
Input Voltage
100 to 277V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
WHCC-1M1UNV260P-100L
Country of Origin
China
Dimensions
Length
Width
2 5/8 in
Height
Details
Item
PROGRAMMABLE LED DRIVER
Environmental Rating
Damp Location
Input Voltage
100 to 277V AC
Output Voltage
28 to 56V DC
Input Power
120 W
Output Current
350 to 2,670 mA
Brand and Series
WorkHorse
Warranty
5 yr
Frequency
50/60 Hz
Driver Life Expectancy
50,000 hr
Max. Ambient Temp.
122 Degrees F
Power Output - Maximum
100 W
Total Harmonic Distortion
20 %
Dimming Range
100% to 10%
Input Current - Maximum
1.2 A
Programming Method
Software
Output Technology
Programmable
Driver Class
Class 2
Case Form Factor
Linear
Driver Mounting Location
Remote Mount
Power Factor - Minimum
0.9
Ouput Constant
Constant Current
Min. Ambient Temp.
-22 Degrees F
Max. Case Temp.
194 Degrees F
Dimming Method
0-10V
LED Driver Protection
Overload Protection, Overvoltage Protection, Short-Circuit Protection
Power Output - Minimum
9.8 W
Number of Bulbs Supported
6
Standards
CSA C22.2 No. 250.13, cULus, FCC, RoHS, UL 8750 Recognized, UL1310
Description
WorkHorse, PROGRAMMABLE LED DRIVER, Number of Bulbs Supported 6, 100 to 277V AC Input Voltage, 28 to 56V DC Output Voltage, 350 to 2,670 mA Output Current, 120 W Input Power, 5 11/16 in Length, 2 5/8 in Width, 1 7/16 in Height, Case Form Factor Linear, Class 2