  • Mfr # RIB2401D-RD
  • Zoro # G3224693
/ea
Key Features
Coil Volts
24VAC/DC, 120VAC
Width
2.8
Dimensions
1.70"H x 2.80"W x 1.50"D with 0.50" NPT nipple
Height
1.5
Expected Relay Life
10 million cycles minimum mechanical
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
RIB2401D-RD
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
2.8
Height
1.5
Details
Coil Volts
24VAC/DC, 120VAC
Item
Relay,10A,DPDT,24VAC/DC/120VAC,NEMA 4
Expected Relay Life
Contact Ratings
10 Amp Resistive @ 30 Vdc 10 Amp General Use @ 277 Vac 1/2 HP @ 120/240 Vac (N/O) 1/3 HP @ 120/240 Vac (N/C) B300 Pilot Duty 120 Vac 30A Make 3A Break (360 VA) 240 Vac 15 A Make 1.5A Break (360 VA) 208 Vac 17.3A Make 1.73A Break (360 VA) 277 Vac 13A Make 1.3A Break (360 VA) 24 Vac 30A Make 5A Break (120VA) 5A Max
Approvals
UL Listed, C-UL, CE, UL916, UL864 (All models)
Housing Rating
UL Listed, C-UL, CE (All models)
Coil Current
24 mA @ 18 Vac 32 mA @ 24 Vac 40 mA @ 30 Vac 31 mA @ 120 Vac (RIB2401D) 20 mA @ 20 Vdc 24 mA @ 24 Vdc 36 mA @ 30 Vdc
Humidity Range
5 to 95% (noncondensing)
Gold Flash
No
Operating Temperature
-30 to 140° F
Wires
16", 600V Rated
Override Switch
No
Housing Color
Red
No. of Relays & Contact Type
One (1) DPDT Continuous Duty Coil
Operate Time
8ms
Coil Voltage Input
24 Vac/dc ; 120 Vac ; 50-60 Hz (RIB2401D) Drop Out - 3 Vac / 3.8 Vdc Pull In - 18 Vac / 20 Vdc