  • Mfr # RIBTW24B-MBAI
  • Zoro # G3226531
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Width
7
Dimensions
4.28"H x 7.00"W x 2.00"D with 0.75" NPT nipple
Height
2
No. of Relays & Contact Type
One (1) SPDT Continuous Duty Coil
Terminations
Functional Devices product installed at both ends of the standard RS485 Modbus® RTU network – Use 120 Ω end of line resistors. All other cases – Follow instructions from the device installed at the end of the Modbus® network
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
RIBTW24B-MBAI
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
7
Height
2
Details
Item
Enclosed MODbus RTU Network Relay
No. of Relays & Contact Type
Terminations
Contact Ratings
20 Amp Resistive @ 277 Vac 20 Amp Ballast @ 277 Vac 16 Amp Electronic Ballast @ 277 Vac (N/O) 10 Amp Tungsten @ 120 Vac (N/O) 1110 VA Pilot Duty @ 277 Vac 770 VA Pilot Duty @ 120 Vac 2 HP @ 277 Vac 1 HP @ 120 Vac
Network Communication
Green LED
Power Input Ratings
81 mA @ 24 Vdc 111 mA @ 24 Vac
Humidity Range
5 to 95% (noncondensing)
Baud Rate
9600, 19200, 38400, 57600 (DIP Switch Selectable)
Relay Override Switch
DIP Switch Control
Operate Time
18ms
Network Media
BI2 Status
Pink LED On - Activated
Housing Rating
UL Listed, NEMA 1, C-UL, CE Approved, UL Accepted for Use in Plenum,
Approvals
CE, UL Listed, UL916, C-UL
Polarity
Network is polarity sensitive
Relay Status
Red LED On - Activated
Operating Temperature
-30 to 140° F
Gold Flash
No
BI1 Status
Pink LED On - Activated
Expected Relay Life
10 million cycles minimum mechanical
Track Mount
MT212-6 Mounting Track Provided
Description
MODbus RTU Network Relay Device, One Binary Output + Override, Two Binary Inputs, One Analog Input, 24 Vac/dc Power Input, NEMA 1 Housing