  • Mfr # RIBMN12C-FA
  • Zoro # G3225518
Application
MT212
Coil Voltage
12 VAC, 12 VDC
Feature
LED
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
RIBMN12C-FA
Item
Track Mount Relay,15A,SPDT,12VAC/DC
Application
MT212
Coil Voltage
12 VAC, 12 VDC
Feature
LED
10 million cycles minimum mechanical
Mounting Type
DIN Rail, Surface Mount
Contact Type
1-SPDT
Operating Humidity
5% to 95% non-condensing
Operating Temperature
-30° to 140°F (-34° to 60°C)
Frequency
50/60 Hz
Contact Rating
15A
Type
Modular Panel
Description
Polarized Relay, 15 Amp SPDT, 12 Vac/dc Coil, 2.75" Track Mount