  • Mfr # RIBMNWX2401B-BC
  • Zoro # G3225798
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Height
1.75
Dimensions
4" H x 4" W x 1.8" D (10.2 x 10.2 x 4.6 cm); 1/2" NPT nipple
Width
2.75
Application
MT212-6
Operating Temperature
-30° to 140°F (35° to 60°C)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
RIBMNWX2401B-BC
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
1.75
Width
2.75
Details
Item
Track Mount BACnet MS/TP Relay Device
Application
MT212-6
Operating Temperature
-30° to 140°F (35° to 60°C)
Supply Voltage
24 VAC @ 111 mA, 24 VDC @ 81 mA, 120 VAC @ 96 mA
LED Indication
Green: network status, Red: relay status
Approvals
UL listed file #E68805, CE certified, BACnet certified
Mounting Type
DIN Rail, Surface Mount
Contact Rating
20A
Baud Rate
9600, 19200, 38400, 57600, 76800, and 115200
Life Expectancy
10 million cycles minimum
Duty
Continuous duty
Power Input
105 mA @ 24 VAC, 78 mA @ 24 VDC, 105 mA @ 120 VAC
Feature
LED
LCD
Track
Contact Type
1-SPDT
Housing Type
NEMA 1, plenum rated
Frequency
50/60 Hz
Communications
BACnet
Relay Type
SPDT
Conduit Hub
1/2" NPT
Operating Humidity
5% to 95% non-condensing
Coil Voltage
24 VAC, 24 VDC, 120 VAC
Type
Modular Panel
Description
BACnet MS/TP Network Relay Device, One Binary Output, Two Binary Inputs (One Current Sensor Relay Load Sensing & One Dry Contact Digital Input), 24Vac/dc/120 Vac Power Input, 2.75" Track Mount