  • Mfr # RIBM24ZL-NC
  • Zoro # G3225393
/ea
Free Shipping & Returns
Contact Type
1-DPST
Coil Voltage
24 VAC, 24 VDC
Mounting Type
DIN Rail, Surface Mount
Contact Rating
30A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
RIBM24ZL-NC
Item
Track Mount Relay,30A,DPST-N/C
Contact Type
1-DPST
Coil Voltage
24 VAC, 24 VDC
Mounting Type
DIN Rail, Surface Mount
Contact Rating
30A
Operating Humidity
5% to 95% non-condensing
Operating Temperature
-30° to 140°F (-34° to 60°C)
LCD
Track
Description
Power Relay, 30 Amp DPST-N/C, 24 Vac/dc Coil, 4.00" Track Mount