  • Zoro # G714773006
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Standards
ISO 7388-1; DIN 6357
Machining Strategy
HPC
Projection
300 mm
Milling Mandrel Length
19 mm
Dia.
48 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G714773006
UPC #
Country of Origin
Spain
Dimensions
Milling Mandrel Length
19 mm
Dia.
48 mm
Spigot Dia.
22 mm
Taper Size
SK50
Details
Standards
ISO 7388-1; DIN 6357
Machining Strategy
HPC
Projection
300 mm
Item
Milling head arbor
Balance Quality
G 6.3 at 8,000 rpm
Vibration
damped
Shank Shape
AD
Concentricity
≤ 6 µm
Description
Taper shank, spigot, and all contact surfaces are ground at the collar. With RFID / Balluffchip bore. Larger collar contact face. Vibration-Damped version, Arbor with vibration-damping core. Advantage: Significantly lower tendency to vibrate. Considerable increase in feed rate. Supplied with: Cutter lock screw and drive dog. Note: Further sizes on request. Overhang dimension A: 300 mm Dia D2: 48 mm Milling mandrel length L4: 19 mm