  • Zoro # G114381047
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Milling Diameter
20 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G114381047
UPC #
Country of Origin
Austria
Dimensions
Milling Diameter
20 mm
Description
For roughing and finishing. HPC milling cutter with newly developed high-performance coating for outstanding tool life and optimum metal removal rate in a very wide range of stainless steels. Greater oxidation resistance and high-temperature hardness. Can be used at high cutting speeds, particularly suitable even for TOOLOX. With internal coolant supply for reliable chip evacuation. Advantage: Particularly low vibration running. Tolerance nominal Dia. h10 No. of teeth Z: 4 Helix angle: 40 degrees Direction of infeed: horizontal, oblique and vertical Shank: DIN 6535 HB to h6 No. of teeth Z: 4 Flute length Lc: 38 mm Overhang length L1 incl. recess: 56 mm Recess Dia. D1: 19.5 mm Overall length L: 104 mm Shank Dia. Ds: 20 mm