  • Zoro # G114773781
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G114773781
UPC #
Country of Origin
Germany
Description
Extremely slim design Extra Slim contour. Ideal damping characteristics. Axial length adjustment facility. Shanks hard turned. Application: Especially for tool and mould making. Wherever reduced interference contours are required. For drilling, reaming and milling. For clamping tools with shank tolerance h6. Supplied with: Hexagon socket drive with T-handle. Optional extras: Pull studs PS No. 308760 308802, slotted reducing sleeves No. 302135 302187. Clamping Dia D1: 3 mm Overhang dimension A: 85 mm Dia D2: 10 mm Dia D3: 14.7 mm External Dia D: 40 mm L2: 45 mm