  • Zoro # G114384109
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
End Mill Style
Corner Radius
Overall Length
50 mm
Finish
Diamond
Corner Radius
0.2 mm
Helix Angle
30 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
209721 1,2X10
Zoro #
G114384109
Overall Length
50 mm
0.2 mm
Milling Diameter
1.2 mm
Shank Dia.
4 mm
Neck Dia.
1.14 mm
Min. Cutting Depth
0.005 mm
Tolerance Nominal Diameter
0 / -0.005
Maximum Cutting Depth Ap Max When Slot Milling From Solid
0.096 mm
Length of Cut
1.2 mm
Maximum Cutting Depth Ap Max When Side Milling
0.192 mm
Details
End Mill Style
Finish
Diamond
Helix Angle
30 Degrees
End Mill Material
Carbide
Coolant Through
No
Overall Reach
10 mm
Cutting Direction
horizontal, oblique and vertical
Shank Type
DIN 6535 HA to h5
Type of Product
Torus cutter
Correction Factor Ap Corr
0.8
Correction Factor Fz
1
Feed Fz For Side Milling in Graphite
0.03 mm
Color Ring
black
Feed Fz For Copy Milling in Graphite
0.03 mm
Number of Flutes
2
Description
With crystalline diamond sp3 coating. For the highest demands regarding performance and precision in Fiber-reinforced composites, CRP, GRP, and graphite. Extremely tight tolerances ensure maximum accuracy. Double relief ground with 2 hollow-ground chamfers. Recess angle a = 16 Deg. Tolerances: Corner radius: R1 = ±0.0025 mm Neck Dia. D1 = 0 / -0.01 mm Note: At greater tool overhang lengths, use a reduced value for ap! Values for: copying: ap = 0.10xDxap korr side milling: ap = 0.20xDxap korr To calculate the feed rate vf please use the actual speed of the machine the maximum possible speed! e.g: vf = 18000 rpmx fz mm/Zx z No. of teeth Z: 2 Helix angle: 30 degrees Shank: DIN 6535 HA to h5 No. of teeth Z: 2 Flute length Lc: 1.2 mm Corner radius R1: 0.2 mm Overhang length L1 incl. recess: 10 mm Recess Dia. D1: 1.14 mm Overall length L: 50 mm