  • Mfr # 105ES-37-300
  • Zoro # G1155745
Gas Name
Air, Carbon Dioxide
Max. Pressure
1,200 psi
Cylinder Height
12.8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
105ES-37-300
Cylinder Height
12.8 in
Cylinder Diameter
3.2 in
Gas Name
Air, Carbon Dioxide
Gas Mixture
Carbon Dioxide 300 ppm
Max. Pressure
1,200 psi
Background Gas
Air
Accuracy
+/-2%
Operating Pressure - Maximum
1,200 psi
CAS Number
Chemical Formula
CO2
Gas Type
Carbon Dioxide
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 105 L, Cylinder Diameter 3.2 in, Cylinder Height 12.8 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Carbon Dioxide 300 ppm, Gas Type Carbon Dioxide, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CO2, CAS Number 124-38-9, Accuracy +/-2 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF