  • Mfr # TXP-CAL-NH3-200PPM
  • Zoro # G012926289
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cylinder Capacity
58 L
Cylinder Height
11 in
Background Gas
Nitrogen
For Use With
TXP-T40
Gas Type
Ammonia
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TXP-CAL-NH3-200PPM
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Height
11 in
Cylinder Diameter
3 in
Details
Item
Calibration Gas
Cylinder Capacity
58 L
Gas Mixture
Ammonia 200 ppm
Background Gas
Nitrogen
For Use With
TXP-T40
Gas Type
Ammonia
Product Type
Calibration Gas
CGA Number
CGA C10
Container Type
Cylinder
Chemical Formula
NH3
Description
Calibration Gas, CGA Number CGA C10, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 58 L, Cylinder Diameter 3 in, Cylinder Height 11 in, For Use With TXP-T40, Gas Mixture Ammonia 200 ppm, Gas Type Ammonia, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula NH3, Background Gas Nitrogen