  • Mfr # X02AI99CP100049
  • Zoro # G1131857
Gas Name
Air, Carbon Monoxide
Max. Pressure
1,000 psi
Cylinder Height
13.6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
X02AI99CP100049
Cylinder Height
13.6 in
Cylinder Diameter
3.3 in
Gas Name
Air, Carbon Monoxide
Gas Mixture
Carbon Monoxide 250 ppm
Max. Pressure
1,000 psi
Accuracy
+/-5%
Gas Type
Carbon Monoxide
Chemical Formula
CO
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Carbon Monoxide 250 ppm, Gas Type Carbon Monoxide, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CO, CAS Number 630-08-0, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF, Standards ISO 9001:2015