  • Mfr # 103L-248-1100
  • Zoro # G1126503
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Name
Air, Isobutylene
Cylinder Capacity
103 L
Max. Pressure
1,000 psi
Cylinder Dia.
3 21/64 in
Cylinder Height
13.6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
103L-248-1100
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Dia.
3 21/64 in
Cylinder Height
13.6 in
Connection Size
C-10 (5/8 in UNF)
Cylinder Diameter
3.3 in
Outlet Connection Size
5/8"-18
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Air, Isobutylene
Cylinder Capacity
103 L
Gas Mixture
Isobutylene 1,100 ppm
Max. Pressure
1,000 psi
Background Gas
Air
Cylinder Material
Steel
Accuracy
+/-5%
Calibration Certificate
NIST
For Use With
All OEM Gas Detectors
Reusability
Disposable
CAS Number
Container Type
Cylinder
Chemical Formula
C4H8
Outlet Connection Type
UNF
Gas Type
Isobutylene
Standards
ISO 9001:2015
Operating Pressure - Maximum
1,000 psig
Product Type
Calibration Gas
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Isobutylene 1,100 ppm, Gas Type Isobutylene, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula C4H8, CAS Number 115-11-7, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF, Standards ISO 9001:2015