  • Mfr # X02AI99CP100876
  • Zoro # G1126424
/ea
See details
Key Features
Gas Name
Air, Isobutylene
Cylinder Capacity
103 L
Max. Pressure
1,000 psi
Cylinder Dia.
3 21/64 in
Cylinder Height
13.6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
X02AI99CP100876
Cylinder Dia.
3 21/64 in
Cylinder Height
13.6 in
Connection Size
C-10 (5/8 in UNF)
Outlet Connection Size
5/8"-18
Cylinder Diameter
3.3 in
Gas Name
Air, Isobutylene
Cylinder Capacity
103 L
Gas Mixture
Isobutylene 100 ppm
Max. Pressure
1,000 psi
Accuracy
+/-5%
Gas Type
Isobutylene
Operating Pressure - Maximum
1,000 psig
Chemical Formula
C4H8
Outlet Connection Type
UNF
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Isobutylene 100 ppm, Gas Type Isobutylene, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula C4H8, CAS Number 115-11-7, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF, Standards ISO 9001:2015