  • Mfr # 105ES-176P-2000
  • Zoro # G1150924
Gas Name
Air, Propane
Max. Pressure
1,200 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
105ES-176P-2000
Cylinder Height
12.8 in
Cylinder Diameter
3.2 in
Gas Name
Air, Propane
Gas Mixture
Propane (10% LEL) 2,000 ppm
Max. Pressure
1,200 psi
Accuracy
+/-2%
Operating Pressure - Maximum
1,200 psi
Gas Type
Propane
Chemical Formula
C3H8
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 105 L, Cylinder Diameter 3.2 in, Cylinder Height 12.8 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Propane (10 Percent LEL) 2,000 ppm, Gas Type Propane, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula C3H8, CAS Number 74-98-6, Accuracy +/-2 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF