  • Mfr # X02AI99CP1000M2
  • Zoro # G1132706
Gas Name
Air, R12
Max. Pressure
1,000 psi
Cylinder Height
13.6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
X02AI99CP1000M2
Cylinder Height
13.6 in
Cylinder Diameter
3.3 in
Gas Name
Air, R12
Gas Mixture
Refrigerant R-12 100 ppm
Max. Pressure
1,000 psi
Accuracy
+/-5%
Gas Type
Refrigerant R-12
Chemical Formula
CCl2F2
CAS Number
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Refrigerant R-12 100 ppm, Gas Type Refrigerant R-12, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CCl2F2, CAS Number 75-71-8, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF