  • Mfr # X04AI99CP100007
  • Zoro # G1129459
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Name
Carbon dioxide, Carbon Monoxide, Isobutylene, Nitrogen, Oxygen
Cylinder Capacity
103 L
Gas Mixture
Carbon Dioxide 2,000 ppm, Carbon Monoxide 20 ppm, Isobutylene 10 ppm
Max. Pressure
1,000 psi
Cylinder Dia.
3 21/64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
X04AI99CP100007
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Dia.
3 21/64 in
Cylinder Height
13.6 in
Connection Size
C-10 (5/8 in UNF)
Cylinder Diameter
3.3 in
Outlet Connection Size
5/8"-18
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Cylinder Capacity
103 L
Gas Mixture
Max. Pressure
1,000 psi
Background Gas
Air
Cylinder Material
Steel
Accuracy
+/-5%
Calibration Certificate
NIST
For Use With
All OEM Gas Detectors
Standards
ISO 9001:2015
Outlet Connection Type
UNF
Operating Pressure - Maximum
1,000 psig
CAS Number
Reusability
Disposable
Product Type
Calibration Gas
Container Type
Cylinder
Chemical Formula
C4H8, CO, CO2, N2, O2
Gas Type
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Carbon Dioxide 2,000 ppm, Carbon Monoxide 20 ppm, Isobutylene 10 ppm, Gas Type Carbon Dioxide, Carbon Monoxide, Isobutylene, Nitrogen, Oxygen, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula C4H8, CO, CO2, N2, O2, CAS Number 115-11-7, 124-38-9, 630-08-0, 7727-37-9, 7782-44-7, Accuracy +/-5 Percent