  • Mfr # X02NI99CP100041
  • Zoro # G1128506
Gas Name
Carbon Dioxide, Nitrogen
Gas Mixture
Carbon Dioxide 4,000 ppm
Max. Pressure
1,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
X02NI99CP100041
Cylinder Height
13.6 in
Cylinder Diameter
3.3 in
Gas Name
Carbon Dioxide, Nitrogen
Gas Mixture
Carbon Dioxide 4,000 ppm
Max. Pressure
1,000 psi
Accuracy
+/-5%
Gas Type
Carbon Dioxide
Chemical Formula
CO2
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Carbon Dioxide 4,000 ppm, Gas Type Carbon Dioxide, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CO2, CAS Number 124-38-9, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF