  • Mfr # 34LS-34-90
  • Zoro # G1107436
/ea
Key Features
Gas Name
Carbon Dioxide, Nitrogen
Cylinder Capacity
34 L
Max. Pressure
500 psi
Cylinder Dia.
2 9/10 in
Cylinder Height
10.75 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
34LS-34-90
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Dia.
Cylinder Height
10.75 in
Connection Size
CGA 600
Cylinder Diameter
2.9 in
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Carbon Dioxide, Nitrogen
Cylinder Capacity
34 L
Gas Mixture
Carbon Dioxide 90 ppm
Max. Pressure
500 psi
Background Gas
Nitrogen
Cylinder Material
Steel
Accuracy
+/-5%
Calibration Certificate
NIST
For Use With
All OEM Gas Detectors
Gas Type
Carbon Dioxide
Operating Pressure - Maximum
500 psi
Container Type
Cylinder
Chemical Formula
CO2
Reusability
Disposable
CGA Number
CGA 600
Standards
ISO 9001:2015
CAS Number
Product Type
Calibration Gas
Description
Calibration Gas, CGA Number CGA 600, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 34 L, Cylinder Diameter 2.9 in, Cylinder Height 10.75 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Carbon Dioxide 90 ppm, Gas Type Carbon Dioxide, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CO2, CAS Number 124-38-9, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Standards ISO 9001:2015, Reusability Disposable, Operating Pressure - Maximum 500 psi