  • Mfr # 34L-414-40
  • Zoro # G1102448
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Name
Carbon Monoxide, Hydrogen Sulfide, Methane, Nitrogen, Oxygen
Gas Mixture
Carbon Monoxide 300 ppm, Hydrogen Sulfide 40 ppm, Methane (29% LEL) 1.45%, Oxygen 15%, Pentane (58% LEL)
Max. Pressure
500 psi
Cylinder Dia.
3 1/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
34L-414-40
Cylinder Dia.
3 1/8 in
Cylinder Height
10.64 in
Connection Size
C-10
Outlet Connection Size
5/8"-18
Cylinder Diameter
3.13 in
Gas Name
Gas Mixture
Max. Pressure
500 psi
Background Gas
Nitrogen
Cylinder Material
Aluminum Alloy
Accuracy
+/-5%
Calibration Gas
Outlet Connection Type
UNF
CAS Number
Operating Pressure - Maximum
500 psi
Chemical Formula
CH4, CO, H2S, O2
Gas Type
Carbon Monoxide, Hydrogen Sulfide, Methane, Oxygen
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 34 L, Cylinder Diameter 3.13 in, Cylinder Height 10.64 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Carbon Monoxide 300 ppm, Hydrogen Sulfide 40 ppm, Methane (29 Percent LEL) 1.45 Percent, Oxygen 15 Percent, Pentane (58 Percent LEL), Gas Type Carbon Monoxide, Hydrogen Sulfide, Methane, Oxygen, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CH4, CO, H2S, O2