  • Mfr # 105ES-92-3000
  • Zoro # G1159595
Gas Name
Carbon Monoxide, Methane, Nitrogen
Gas Mixture
Hydrogen 3,000 ppm
Max. Pressure
1,200 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
105ES-92-3000
Cylinder Height
12.8 in
Cylinder Diameter
3.2 in
Gas Name
Gas Mixture
Hydrogen 3,000 ppm
Max. Pressure
1,200 psi
Background Gas
Air
Accuracy
+/-2%
Operating Pressure - Maximum
1,200 psi
Gas Type
Chemical Formula
H2
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 105 L, Cylinder Diameter 3.2 in, Cylinder Height 12.8 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Hydrogen 3,000 ppm, Gas Type Carbon Monoxide, Methane, Nitrogen, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula H2, CAS Number 1333-74-0, Accuracy +/-2 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF