  • Mfr # 34LS-49-75
  • Zoro # G1108416
Gas Name
Carbon Monoxide, Nitrogen
Max. Pressure
500 psi
Cylinder Height
10.75 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
34LS-49-75
Cylinder Height
10.75 in
Cylinder Diameter
2.9 in
Gas Name
Carbon Monoxide, Nitrogen
Gas Mixture
Carbon Monoxide 75 ppm
Max. Pressure
500 psi
Background Gas
Nitrogen
Accuracy
+/-5%
Chemical Formula
CO
Gas Type
Carbon Monoxide
Operating Pressure - Maximum
500 psi
Description
Calibration Gas, CGA Number CGA 600, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 34 L, Cylinder Diameter 2.9 in, Cylinder Height 10.75 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Carbon Monoxide 75 ppm, Gas Type Carbon Monoxide, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CO, CAS Number 630-08-0, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Standards ISO 9001:2015, Reusability Disposable, Operating Pressure - Maximum 500 psi