  • Mfr # X02NI99CP750049
  • Zoro # G1135698
Gas Name
Hydrogen Sulfide, Nitrogen
Cylinder Capacity
74 L
Gas Mixture
Hydrogen Sulfide 5,000 ppm
Max. Pressure
500 psi
Cylinder Dia.
4 1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
X02NI99CP750049
Cylinder Dia.
4 1/4 in
Cylinder Height
14.25 in
Cylinder Diameter
4.25 in
Outlet Connection Size
5/8 in
Gas Name
Hydrogen Sulfide, Nitrogen
Cylinder Capacity
74 L
Gas Mixture
Hydrogen Sulfide 5,000 ppm
Max. Pressure
500 psi
Cylinder Material
Aluminum Alloy
Accuracy
+/-5%
Gas Type
Hydrogen Sulfide
Operating Pressure - Maximum
500 psi
Chemical Formula
H2S
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 74 L, Cylinder Diameter 4.25 in, Cylinder Height 14.25 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Hydrogen Sulfide 5,000 ppm, Gas Type Hydrogen Sulfide, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula H2S, CAS Number 7783-06-4, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 in, Outlet Connection Type UNF