  • Mfr # X02NI92CP100000
  • Zoro # G1122985
Gas Name
Methane, Nitrogen
Max. Pressure
1,000 psi
Cylinder Height
13.6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
X02NI92CP100000
Cylinder Height
13.6 in
Cylinder Diameter
3.3 in
Gas Name
Methane, Nitrogen
Gas Mixture
Methane 7.5%
Max. Pressure
1,000 psi
Accuracy
+/-5%
Gas Type
Methane
Chemical Formula
CH4
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Methane 7.5 Percent, Gas Type Methane, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CH4, CAS Number 74-82-8, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF, Standards ISO 9001:2015