  • Mfr # 103L-159-88
  • Zoro # G1124184
Gas Name
Nitrogen, Oxygen
Max. Pressure
1,000 psi
Cylinder Height
13.6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
103L-159-88
Cylinder Height
13.6 in
Cylinder Diameter
3.3 in
Gas Name
Nitrogen, Oxygen
Gas Mixture
Oxygen 88 ppm
Max. Pressure
1,000 psi
Background Gas
Nitrogen
Accuracy
+/-5%
Gas Type
Oxygen
Chemical Formula
O2
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Oxygen 88 ppm, Gas Type Oxygen, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula O2, CAS Number 7782-44-7, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF, Standards ISO 9001:2015