  • Mfr # 103L-155-250
  • Zoro # G1123929
Gas Name
Nitrogen, Oxygen, Pentane
Max. Pressure
1,000 psi
Cylinder Height
13.6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
103L-155-250
Cylinder Height
13.6 in
Cylinder Diameter
3.3 in
Gas Name
Nitrogen, Oxygen, Pentane
Gas Mixture
Pentane 250 ppm
Max. Pressure
1,000 psi
Background Gas
Air
Accuracy
+/-5%
Chemical Formula
C5H12, N2, O2
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Pentane 250 ppm, Gas Type Nitrogen, Oxygen, Pentane, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula C5H12, N2, O2, CAS Number 109-66-0, 7727-37-9, 7782-44-7, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 5/8 In.-18