  • Mfr # 44ES-79N-1000
  • Zoro # G1113833
Gas Name
Nitrogen, R12
Gas Mixture
Refrigerant R-12 1,000 ppm
Max. Pressure
825 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
44ES-79N-1000
Cylinder Height
10.64 in
Cylinder Diameter
3.13 in
Gas Name
Nitrogen, R12
Gas Mixture
Refrigerant R-12 1,000 ppm
Max. Pressure
825 psi
Background Gas
Nitrogen
Accuracy
+/-5%
Operating Pressure - Maximum
825 psi
Gas Type
Refrigerant R-12
Chemical Formula
CCl2F2
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 44 L, Cylinder Diameter 3.13 in, Cylinder Height 10.64 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Refrigerant R-12 1,000 ppm, Gas Type Refrigerant R-12, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CCl2F2, CAS Number 75-71-8, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF