  • Mfr # XVS72BMWN
  • Zoro # G1239987
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Housing Material
ABS Plastic
Mounting
Surface
Amps
0.280 AC
Audible Alarm Type
Alarm
Standards
EN/IEC 61000-6-2, EN/IEC 61000-6-3, UL 464, UR
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
XVS72BMWN
Country of Origin
Indonesia
Dimensions
Height
4 in
Depth
2.7188 in
Width
3.5 in
Overall Depth
69 5/16 mm
Overall Length
72 mm
Overall Width
72 mm
Details
Item
Electronic Alarm
Housing Material
ABS Plastic
Mounting
Surface
Amps
0.280 AC
Color
White
Audible Alarm Type
Alarm
Voltage
12 to 24V AC/DC
Standards
Indoor/Outdoor
Indoor
Decibels
0 to 105dB
Sound Pattern
Continuous
Operating Temp.
14 Degrees to 122 Degrees F
Visual Indicator Type
No Visual Indicator
Vibrating
No
Watts
6.7 W
Hazardous Class
II
Includes
(4) Inputs, Rotary Dials for Volume Control and Selection from 16 T
Power Source
Wire
Features
This Electronic Alarm is an Accessory Designed as an Audible and Signaling Unit for Custom Assembly
Wattage
6.7 W
Rating
IP 54
Product Type
Material
ABS, Polycarbonate (Terminal Cover)
Connection Type
Wire Leads
Mounting Style
Surface Mount
Sound Style
Tone
IP Rating
IP54
Operating Temperature - Minimum
-10 Degrees C
Sound Continuity
Continuous
Includes Mounting Hardware
No Mounting Hardware
Vibration
No Vibration
For Location
Indoor
Control Protocol
Direct Wire
Operating Temperature - Maximum
50 Degrees C
Volume Selection
Selectable Volume
Alarm Volume @ 1 m - Minimum
0 dB
Number of Sound Patterns
16
Alarm Volume @ 1 m - Maximum
90 dB
Operating Current
0.117 A @ 12V, 0.125 A @ 24V, 0.158 A @ 12V, 0.200 A @ 24V
Water Resistance
Water Resistant
Operating Voltage
12 to 24V AC/DC
Description
Audible Alarm Type Alarm, Visual Indicator Type No Visual Indicator, Voltage 12/24V AC/DC, Decibels 0 to 105dB, Sound Pattern Continuous, Indoor/Outdoor Indoor, Mounting Surface, Height 4 in, Width 3.5 in, Depth 2.7188 in, Vibrating No, Housing Material ABS Plastic, Rating IP 54, Operating Temp. 14 Degrees to 122 Degrees F, Features This Electronic Alarm is an Accessory Designed as an Audible and Signaling Unit for Custom Assembly, Standards EN/IEC 61000-6-2, EN/IEC 61000-6-3, UL 464, UR